رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی)

جراحی رینوپلاستی

فهرست مطالب

رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی)

عمل زیبایی بینی یا در اصطلاح پزشکی رینوپلاستی (Rhinoplasty)، یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی در جهان و مخصوصا ایران است. این نوع جراحی، دارای انواع مختلفی بوده و روند هر یک از آنها نیز با هم متفاوت است. در واقع در عمل بینی، جراح ساختار غضروفی یا استخوانی بینی را اصلاح کرده و در آن تغییراتی ایجاد می‌کند.

معمولا جراحی بینی برای اهداف مختلفی انجام می‌شود. برخی به دنبال آن هستند که چهره خود را با ایجاد تغییر در شکل و اندازه بینی، جذاب‌تر کنند. در حالی که برخی دیگر به دلیل مشکلاتی که دارند، با این روش درمانی به دنبال رفع آنها هستند. اما در کل بیشترین افراد متقاضی برای جراحی بینی، افرادی هستند که تمایل دارند چهره زیباتری داشته باشند.

آنها عمل رینوپلاستی را با هدف تغییر در اندازه، تغییر در زاویه، تغییر شکل نوک بینی، صاف کردن پل بینی، تغییر در اندازه سوراخ‌های بینی، برطرف کردن افتادگی نوک بینی و اصلاح کردن فرورفتگی یا برآمدگی بینی انجام می‌دهند. تنها نکته‌ای که لازم است افراد متقاضی جراحی بینی در نظر داشته باشند، انتخاب پزشک متخصص و باتجربه است. در این صورت آنها می‌توانند بهترین نتیجه را از جراحی زیبایی بینی خود به دست آورند.

انواع روش‌های جراحی زیبایی بینی

شاید باید یکی از ویژگی‌های مهم جراحی زیبایی بینی را، تنوع در روش‌ها و تکنیک‌های انجام آن بدانیم. به این صورت که پزشک متخصص می‌تواند بسته به شرایطی که بیمار دارد، فرم بینی و فرمی که تمایل دارد بعد از جراحی به آن دست یابد، یک روش مناسب و عالی را انتخاب کند. با این اقدام، نتیجه بهتری از انجام عمل به دست خواهد آورد.

در حال حاضر جراحی رینوپلاستی به 2 روش مختلف قابل انجام است. حتی در این روش‌ها می‌تواند از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا هم استفاده کرد. به این صورت از بروز عوارض شدید بعد از جراحی جلوگیری نموده و بینی را به فرم و اندازه دلخواه درآورد. یکی از جدیدترین تکنولوژی‌هایی که در جراحی بینی استفاده می‌شود، استفاده از تصویربرداری 3 بعدی است.

می‌توان در تصویربرداری 3 بعدی، میزان و عمق برش‌ها و آسیب‌هایی که به بافت بینی وارد می‌شود، بررسی کرده و آنها را به حداقل رساند. پزشک قادر است با این تکنولوژی، ظریف‌ترین و حساس‌ترین تغییرات لازم را بر روی بینی انجام داده و میزان عوارض ناشی از جراحی را به حداقل برساند. پزشکان متخصص از این تکنولوژی برای انواع روش‌های عمل رینوپلاستی بینی استفاده می‌کنند. روش‌هایی همچون؛

جراحی بینی بسته

اصولا پزشکان از این روش جراحی زیبایی بینی، برای افرادی استفاده می‌کنند که نیاز به ایجاد تغییرات جزئی در بینی خود دارند. در این روش، پزشک اقدام به ایجاد برش داخل بینی نموده و تمامی فرایند جراحی از طریق حفره‌های بینی صورت گیرد. البته در صورتی که بیمار نیازی به انجام روش آلارپلاستی نداشته باشد. به همین دلیل هم روش جراحی بینی بسته، با کمترین میزان درد، تورم و مشکلات بعد از جراحی همراه است.

افرادی که تمایل ندارند بعد از جراحی بر روی صورت آنها حتی به مدت کوتاه، جای بخیه بماند، می‌توانند این روش را انتخاب کنند. البته لازم به ذکر است که در سالهای اخیر این روش جراحی در کتب مرجع، در حال منسوخ شدن است. به این دلیل که دسترسی به نقاط مختلف بینی محدود است و دید مستقیم وجود ندارد و تغییر شکل بینی دشوار خواهد شد. از این رو امروزه پزشکان کمی از این روش برای جراحی استفاده می‌کنند.

جراحی رینوپلاستی باز، متداول‌ترین روش جراحی بینی در میان پزشکان است.

جراحی بینی باز

جراحی رینوپلاستی باز، متداول‌ترین روش جراحی بینی در میان پزشکان است. به این دلیل که در این روش، پزشک قادر است به تمامی بخش‌های بینی دسترسی داشته باشد. از این رو قادر است با آزادی بیشتری بر روی تغییراتی که لازم است بر روی بینی انجام دهد، کار کند. می‌توان با استفاده از این روش جراحی، مشکلات بسیاری را از بینی برطرف نمود.

جراحی باز کمک می‌کند تا پزشک بتواند به زیباتر کردن بینی کمک شایانی نماید. همچنین با این روش می‌توان انواع بینی‌های گوشتی، قوزدار، استخوانی یا حتی انحرافی را درمان کرد. از سوی دیگر می‌توان با این روش جراحی، فرورفتگی یا بیرون آمدگی بینی را هم برطرف نمود. تنها مسئله‌ای که باید در این خصوص بیان کنیم، این است که مدت زمان انجام جراحی بینی باز نسبت به دیگر روش‌ها بیشتر بوده و مراقبت‌های بعد از آن هم بیشتر است.

عمل رینوپلاستی مناسب چه کسانی است؟

برای این که افراد متقاضی جراحی زیبایی بینی بدانند آیا می‌توانند اقدام به انجام این نوع جراحی نمایند، باید به پزشک متخصص مراجعه کنند. پزشک شرایط آنها را بررسی نموده و در صورتی که مناسب باشد، انجام جراحی را به آنها توصیه خواهد نمود. از جمله شرایطی که بیماران باید برای انجام جراحی بینی داشته باشند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • داشتن مشکل تنفسی در حالی که ظاهر بینی خوب باشد.
 • شکستگی در بینی به خاطر بروز حادثه و ایجاد مشکلات بعد از آن
 • داشتن مشکلات ژنتیکی یا مادرزادی در خصوص تنفس
 • بزرگ بودن بیش از حد بینی و عدم تناسب آن با دیگر بخش‌های صورت
 • افتادگی بینی یا نافرم شدن بینی بعد از انجام جراحی بینی اولیه
 • عدم وجود تقارن و قرینگی در سوراخ‌های بینی
 • افتادگی نوک بینی به میزانی که فصله بینی تا لب را کم کند.
 • پهن بودن بینی یا بزرگ بودن سوراخ‌های آن

وجود هر یک از این شرایط، می‌تواند امکان انجام عمل رینوپلاستی را برای فرد ممکن سازد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که چه خانم‌ها و چه آقایان، نیازی نیست در سن مشخصی اقدام به جراحی بینی نمایند. آنها در هر زمانی که با مشکلی مواجه شوند، می‌توانند برای برطرف ساختن آن اقدام کنند. البته بهتر است این جراحی بعد از 18 سالگی انجام شود، تا رشد نوجوان تکمیل شده و دیگر در فرم و اندازه بینی تغییری ایجاد نشود.

مراحل انجام جراحی زیبایی بینی

اولین مرحله برای انجام جراحی رینوپلاستی، مراجعه به پزشک متخصص و دریافت مشاوره قبل از عمل از ایشان است. این که چه روزی باید برای جراحی به بیمارستان مراجعه کند، چه اقداماتی لازم است قبل از عمل انجام دهد و موارد دیگر، در این جلسه مشاوره به بیمار بیان خواهد شد.

در روز انجام جراحی، داروهای بیهوشی برای راحتی بیشتر پزشک در حین انجام عمل تجویز می‌شود. این داروها، داروهای آرام‌بخش وریدی هستند که به بیمار تزریق خواهند شد. تمام پزشکان معتقد هستند که برای انجام عمل بینی، بهتر است از بیهوشی عمومی استفاده شود. در مرحله بعد، نوع عمل جراحی که از قبل توسط پزشک تعیین شده است، انتخاب می‌شود.

اگر رینوپلاستی به صورت بسته انجام می‌شود، لازم است پزشک تنها یک برش در زیر بینی ایجاد کند. اما اگر جراحی بینی به صورت باز انجام می‌شود، باید برشی در عرض کلوملا( تیغه‌ای که در زیر دیواره بینی قرار دارد و دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند) زده شده و دو پره بینی از هم جدا شوند. این برش منجر می‌شود تا پوستی که روی استخوان و غضروف بینی را پوشانده، به آرامی برداشته شده و پزشک برای تغییر ساختار بینی، دسترسی یابد.

در مرحله بعد پزشک تغییرات لازم را بر روی ساختار بینی انجام خواهد داد. اگر بینی از اندازه بزرگی برخوردار باشد، می‌توان با کاهش استخوان یا غضروف، آن را تغییر داد. در غیر این صورت، اگر پزشک برای ایجاد تغییر نیاز به غضروف داشته باشد، می‌تواند از تیغه بینی (سپتوم)، گوش یا در برخی موارد نادر از غضروف قفسه سینه استفاده کند.

حال نوبت به ترمیم سپتوم کج می‌رسد. با صاف کردن و برطرف کردن برآمدگی داخل بینی، تنفس برای بیمار آسان‌تر شده و فرم بینی هم زیباتر خواهد شد. در نهایت نیز پزشک فرایند جراحی را به اتمام رسانده و آن را پانسمان خواهد کرد. از این پس باید مدت زمان مشخصی منتظر ماند، تا بتوان شاهد نتیجه بعد از عمل بینی بود.

آمادگی‌های قبل از عمل رینوپلاستی 

بیمارانی که آمادگی‌های قبل از جراحی زیبایی بینی را جدی می‌گیرند، با نتیجه بهتری بعد از عمل مواجه می‌شوند. این که چه اقدامات و آمادگی‌هایی باید قبل از عمل در نظر گرفته شود، در جلسه مشاوره قبل از جراحی توسط پزشک به بیمار بیان خواهد شد. باید بیمار در این جلسه تاریخچه پزشکی خود را با پزشک در میان بگذارد؛ تا در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا است یا از داروی خاصی استفاده می‌کند، پزشک مطلع شود.

همچنین احتمال بروز خونریزی شدید در حین جراحی رینوپلاستی و بعد از آن وجود دارد، از این رو بیمار باید دو هفته قبل از عمل، از مصرف داروهایی که منجر به رقیق شدن خون می‌شوند، خودداری کند. داروهایی همچون آسپرین و ایبوپروفن. همچنین اگر فردی مواد مخدر یا سیگار مصرف می‌کند، باید به مدت 2 هفته قبل از عمل، از مصرف آنها خودداری کند.

رعایت و توجه به این مراقبت‌ها قبل از جراحی، به بیمار کمک می‌کند تا روند بهبود سریع‌تری را تجربه کند. همچنین پزشک نیز در شرایط مناسب‌تری قادر به انجام جراحی بینی خواهد بود.

مراقبت‌های بعد از جراحی رینوپلاستی

حساس‌ترین و مهمترین مرحله برای کسب نتیجه عالی از انجام هر نوع عمل زیبایی، رعایت مراقبت‌های بعد از عمل است. تفاوتی ندارد بیمار اقدام به انجام جراحی بلفاروپلاستی (عمل زیبایی پلک)، اتوپلاستی (عمل زیبایی گوش) یا جراحی بینی نموده باشد؛ اگر مراقبت‌های بعد از عمل را جدی نگیرد، به نتیجه مورد نظر دست نخواهد یافت.

اگر در مورد مراقبت‌های بعد از رینوپلاستی بی‌تفاوت باشید، تنها چند روز بعد از عمل با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. از این رو حساسیت این مراقبت‌ها را جدی بگیرید. از مهمترین مراقبت‌های بعد از عمل بینی باید به موارد زیر اشاره کنیم؛

 • برای کاهش درد بعد از جراحی، تنها از داروهایی که توسط پزشک متخصص تجویز شده است استفاده کنید.
 • تا چند روز بعد از جراحی بینی، از خم کردن سر خود، خودداری کرده و آن را بالا نگه دارید. این مسئله میزان تورم بعد از عمل را کاهش داده و به تنفس بهتر شما هم کمک خواهد کرد.
 • استفاده از کمپرس یخ به مدت 72 ساعت بعد از جراحی رینوپلاستی، برای کاهش تورم و کبودی بینی توصیه می‌شود.
 • باید مراقبت باشید که تا چند هفته بعد از عمل بینی، ضربه‌ای به بینی وارد نشود. در غیر این صورت مجبور به انجام جراحی بینی ترمیمی خواهید شد.
 • به مدت 6 ماه در معرض نور خورشید مستقیم قرار نگیرید. می‌توان برای جلوگیری از آن، از کلاه نقاب‌دار استفاده کرد و تا چند هفته بعد از عمل آب بسیاری بنوشید.
 • از رفتن به استخر و انجام ورزش‌های سنگین به مدت حداقل 3 هفته تا 3 ماه خودداری کنید.
 • مراقب نحوه خوابیدن خود بعد از جراحی بینی باشید و به مدت 1 ماه به صورت طاق‌باز بخوابید.
 • از خوردن غذاهای سفت و سخت خودداری کنید.
 • تا یک ماه به بینی خود فشار وارد نکرده و مراقب باشید سرما نخورید؛ زیرا عطسه کردن، سرفه کردن و … در نتیجه عمل بینی تاثیرگذار خواهد بود.
 • از لباس‌های دکمه دار استفاده کنید و تا یک هفته از خیس شدن آتل بینی خودداری نمایید.
 • از مصرف غذاهای شور یا پر نمک و غذاهای چرب خودداری کنید.
 • دوش گرفتن بعد از عمل رینوپلاستی ایرادی ندارد، اما نباید به چسب بینی آب برسد و کچ خیس شود.

خطرات احتمالی جراحی زیبایی بینی

همانطور که هر نوع روش جراحی زیبایی، دارای برخی مزایا و معایب است، رینوپلاستی نیز از این قائله مستثنی نبوده و با خود خطراتی به همراه دارد. خطراتی همچون خونریزی، عفونت، واکنش بد به ماده بیهوشی و موارد دیگر. در صورتی که جراحی به درستی و زیر نظر پزشک متخصص انجام نشود، ممکن است بیمار با برخی عوارض بعد از جراحی مواجه شود. عوارضی همچون؛

 • خونریزی بینی
 • زخم‌های ناشی از جراحی نادرست بینی
 • مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی
 • بینی نامتقارن
 • بی‌حسی بینی
 • آسیب دیدن عصب بویایی بینی
 • ایجاد اسکارهای پوستی در پره‌های بینی
 • بروز عفونت در بینی به دلیل عدم استفاده به موقع و مناسب از آنتی بیوتیک‌ها

مزایای ویژه جراحی بینی

اصولا افرادی که اقدام به جراحی بینی یا رینوپلاستی می‌نمایند، بسیاری از مشکلات را می‌توانند از بین ببرند. مشکلاتی که سلامت و زیبایی آنها را درگیر کرده است. از این رو انجام این جراحی مزایای بسیاری برای بیماران به همراه خواهد داشت. مزایایی همچون؛

 1. بهبود مشکلات تنفسی
 2. زیباتر شدن و خوش فرم‌تر شدن بینی
 3. ایجاد تناسب بین بینی و دیگر اجزای صورت
 4. رفع مشکلات جزئی بینی همچون عدم تقارن، قوزهای بزرگ و جزئی، اندازه پره‌ها
 5. افزایش اعتماد به نفس و تغییر در خلق و خوی افراد به دلیل زیباتر شدن شکل و فرم بینی

هزینه رینوپلاستی چقدر است؟

برای آنکه بتوان میزان هزینه رینوپلاستی را محاسبه نمود، باید به فاکتورهای مختلفی توجه کرد. موقعیت جغرافیایی، نوع و تکنیک عمل بینی، میزان مهارت و تخصص پزشک، میزان سختی و پیچیدگی جراحی بینی و موارد دیگر، از جمله عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی بینی هستند. از این رو لازم است برای محاسبه میزان هزینه جراحی بینی، به این فاکتورها توجه کرد.

جمع بندی

با تمام توضیحاتی که بیان نمودیم، دریافتید که انجام جراحی رینوپلاستی تا چه میزان از حساسیت بالایی برخوردار است. از این رو نمی‌توان این روش جراحی را زیر نظر افراد تازه کار و بی‌تجربه انجام داد. لازم است به دنبال کلینیک یا مطب پزشک متخصصی بود که از تخصص و مهارت بالایی در این زمینه برخوردار است.

آقای دکتر محسن زارعی عضو انجمن تحقیقات راینولوژی و جامعه جراحان ایران، با تخصص و مهارت بالایی که در زمینه انجام جراحی زیبایی بینی دارند، بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. می‌توانید با ایشان ارتباط برقرار کرده و مشاوره‌های لازم را پیش از انجام جراحی بینی از ایشان دریافت کنید. برای آنکه بهترین نتیجه را از انجام جراحی خود به دست آورید، لازم است در انتخاب پزشک خود حساسیت و دقت زیادی اعمال کنید.

سوالات متداول

 1. دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی بینی چقدر است؟

بسته به ویژگی‌های هر فرد، نوع عمل و شرایطی که بیمار دارد، دوران نقاهت در بیماران متفاوت خواهد بود. اما به صورت میانگین می‌توان 2 هفته را حساس‌ترین دوران نقاهت بعد از جراحی رینوپلاستی در نظر گرفت.

 1. بعد از عمل بینی باید چگونه بخوابیم؟

بهتر است برای خوابیدن بعد از عمل بینی، به پشت دراز بکشید. این حالت کمترین میزان آسیب را به بینی خواهد رساند و میزان تورم ناشی از عمل را نیز کاهش می‌دهد. همچنین تنفس را برای شما آسان‌تر خواهد کرد.

 1. بعد از عمل رینوپلاستی باید انتظار چه نتایجی را داشت؟

احتمالا نتایج بعد از جراحی زیبایی بینی، به مرور تغییر خواهند کرد. در برخی افراد این تغییرات نتایج ممکن است یک سال به طول انجامد و در برخی دیگر چند ماه. اما در کل برای مشاهده نتیجه بعد از عمل، باید یک سال صبر کرد.

 1. آیا احتمال شکستگی بینی در حین جراحی رینوپلاستی وجود دارد؟

خیر. پزشکان برای دسترسی به بخش‌های خاصی از بینی، نیازی به شکستن بینی نخواهند داشت. شکستن استخوان بینی، در دو حالت اتفاق می‌افتد. حالت اول، برای باریک کردن پهنای قسمت استخوانی بینی و حالت دوم، برداشتن قوز روی بینی یا قسمت استخوانی بینی.

 1. بعد از جراحی زیبایی بینی چند بار باید برای ویزیت به پزشک مراجعه کنم؟

در ماه اول، هر هفته و پس از آن هر سه ماه یکبار در سال اول و هر 6 ماه یکبار در سال دوم، بیمار باید بعد از رینوپلاستی به پزشک مراجعه کند.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته جراحی بینی بسته در معنای اصطلاحی آن، جراحی زیبایی بینی است که به منظور بهبود شکل، اندازه بینی و رفع نواقص انجام

ادامه مطلب »