عمل سانترال لب

عمل سانترال لب

فهرست مطالب

عمل سانترال لب

احتمالاً شما قبلاً در مورد تزریق لب چیزهایی را شنیده‌اید؛ این روش به لب‌ها، ظاهری شبیه زنبور می‌دهد. البته جراحی عمل سانترال لب می‌تواند نوع متفاوتی از حجم‌دهندگی را به لب‌های شما بدهد. برخلاف حجم‌دهنده‌های لب، این روش، یک جراحی زیبایی است که برای بهبود ظاهر لب‌ها یا پرکردن و برجسته‌تر کردن دائمی لب‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عمل جراحی سانترال لب، روشی مؤثر برای طراحی لب بالایی کامل و طبیعی برای افرادی است که لب بالایی بسیار نازکی دارند یا در برخی موارد، تقریباً هیچ بافتی در لب بالایی ندارند. این روش جراحی، شامل کوتاه کردن فاصله بین پایه بینی و لبه بالایی است. به این ناحیه واقع در زیر بینی، «فیلتروم» می‌گویند و با کوتاه کردن آن و کشیدن لب بالایی به سمت بالا، لب‌ها ظاهری حجیم‌تر و جوان‌تر به خود می‌گیرند.

افراد مناسب برای انجام عمل سانترال لب

سانترال لب می‌تواند گزینه خوبی برای افراد مسن باشد که می‌خواهند فضای بین لب و بینی را کاهش دهند. با افزایش سن، این فضا معمولاً افزایش می‌یابد و می‌تواند لب‌ها را نازک‌تر نشان دهد. افراد جوان‌تری که به ظاهری که از فیلرها (حجم‌دهنده‌های لب) می‌خواهند دست نیافته‌اند؛ یا اگر متوجه شوند که پرکننده‌ها، لب‌هایشان را به‌طور غیرطبیعی حجیم یا اردک‌ مانند نشان می‌دهند؛ ممکن است انجام عمل سانترال لب را ترجیح دهند.

عمل سانترال لب، یک راه‌حل دائمی است؛ بنابراین می‌تواند برای افرادی که از نگهداری و تجدید دوره‌ای حجم‌دهنده‌ها خسته شده‌اند، مفید باشد.

مزایای عمل سانترال لب

این روش جراحی، یک جراحی زیبایی است که با محبوبیت و استقبال روزافزونی همراه بوده است؛ زیرا افراد به دنبال روش‌های دائمی‌تر و مؤثرتر برای بهبود ظاهر لب‌های خود هستند. مزایای عمل سانترال لب، بسیار زیاد است و می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر ظاهر کلی و اعتماد به نفس شما داشته باشد. از جمله این مزایا، عبارتند از:

(1) لب‌های دائمی حجیم‌تر

یکی از مزایای اصلی عمل سانترال لب، این است که نتایج دائمی به همراه دارد. برخلاف روش‌های موقتی برای بهبود ظاهر لب‌ها، مانند حجم‌دهنده‌ها که نیاز به درمان‌های مکرر هر چند ماه یکبار دارند؛ جراحی سانترال لب به ‌طور دائم، ظاهر لب‌ها را بهبود می‌بخشد.

(2) نتایج طبیعی

عمل سانترال لب، نتایجی با ظاهر طبیعی ارائه می‌دهد. این عمل، زیبایی طبیعی لب‌ها را افزایش می‌دهد و جلوه‌ای ظریف و طبیعی به آن می‌دهد؛ این برخلاف برخی از روش‌های موقتی برای بهبود لب است که می‌تواند منجر به ظاهر بیش از حد حجیم یا غیرطبیعی لب‌ها شود.

(3) بهبود تناسب صورت

جراحی سانترال لب می‌تواند نسبت‌های کلی صورت را بهبود بخشد و ظاهری متعادل و هماهنگ‌تری را به وجود آورد. با افزایش اندازه و شکل لب‌ها، این روش می‌تواند ظاهری جوان‌تر و جذاب‌تری ایجاد کند که مکمل بقیه اجزای صورت است.

(4) کاهش ظاهر چین و چروک

همچنین، عمل سانترال لب می‌تواند ظاهر چین و چروک در قسمت بالای دهان، مانند خطوط ناشی از مصرف مداوم سیگار را کاهش دهد. این روش با کوتاه کردن فاصله بین بینی و لب بالایی، پوست این ناحیه را صاف می‌کند و ظاهر چین و چروک و خطوط ریز را کاهش می‌دهد.

(5) افزایش اعتماد به نفس

بسیاری از افراد برای افزایش اعتماد به نفس و بهبود کیفیت کلی زندگی خود، انجام عمل سانترال لب را انتخاب می‌کنند. با بهبود ظاهر لب‌ها، این روش می‌تواند عزت نفس و اعتماد به نفس را در شما افزایش دهد و به افراد کمک کند احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری نسبت به ظاهر خود داشته باشند.

(6) متناسب‌سازی برای نیازهای فردی

می توانیم عمل سانترال لب را با نیازها و هدف‌های فردی هر بیمار، سفارش‌سازی کنیم. انواع مختلفی از روش‌های عمل سانترال لب وجود دارد، از جمله لیفت مستقیم لب، لیفت بول هورن زیر بینی، لیفت لب گوشه، لیفت لب ایتالیایی و لیفت مرکزی لب. هر روش جراحی، متناسب با نیازها و هدف‌های خاص بیمار است و اطمینان حاصل می‌شود که در نهایت، آن‌ها به نتایج مورد نظر خود، دست می‌یابند.

(7) حداقل زمان استراحت

عمل سانترال لب یک روش جراحی کم‌تهاجمی است که معمولاً شامل حداقل زمان استراحت است. اکثر بیماران بسته به وسعت جراحی می‌توانند در عرض چند روز تا یک هفته پس از عمل، به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.

خطرات و عوارض جراحی بر روی لب

مانند هر روش جراحی دیگر، عمل سانترال لب نیز، دارای خطرات و عوارض بالقوه خاصی است. در حالی که عوارض جدی نادر است، برای بیماران مهم است که قبل از انجام عمل از آن‌ها آگاه باشند. برخی از خطرات و عوارض عمل سانترال لب، عبارتند از:

 • عفونت

انجام هر نوع روش جراحی، خطر عفونت را به همراه دارد و جراحی سانترال لب نیز از این قاعده مستثنی نیست. عفونت می‌تواند در محل برش ایجاد شود و ممکن است نیاز به آنتی‌بیوتیک یا درمان اضافی داشته باشد.

 • جای زخم

در حالی که برش‌های ایجاد شده در عمل سانترال لب معمولاً کوچک و به خوبی پنهان هستند، هنوز خطر ایجاد جای زخم وجود دارد. میزان اسکار، بسته به عوامل فردی مانند نوع پوست و وسعت جراحی می‌تواند متفاوت باشد.

 • عدم تقارن

در برخی موارد ممکن است عدم تقارن یا ناهمواری جزئی در ظاهر لب‌ها پس از جراحی وجود داشته باشد. این موضوع ممکن است به درمان اضافی یا جراحی بعدی، برای اصلاح نیاز داشته باشد.

 • بی‌حسی

برخی از بیماران ممکن است پس از انجام عمل، بی‌حسی موقت یا از دست دادن حس در لب‌ها را تجربه کنند. این معمولاً با گذشت زمان خود به خود برطرف می‌شود؛ اما در موارد نادر، این بی‌حسی می‌تواند دائمی باشد.

 • نتایج نامطلوب

در حالی که اکثر بیماران از نتایج عمل سانترال لب خود راضی هستند، خطر نارضایتی یا نتایج غیرمنتظره وجود دارد. برای بیماران مهم است که انتظارات واقع‌بینانه داشته باشند و هدف‌های خود را به وضوح، با پزشک جراح خود، در میان بگذارند.

 • واکنش آلرژیک

در موارد نادر، بیماران ممکن است واکنش آلرژیک به بیهوشی یا سایر داروهای مورد استفاده در طول عمل را تجربه کنند.

اقدامات قبل از عمل سانترال لب

آماده شدن برای سانترال کردن لب، جهت اطمینان از ایمن و موفقیت آمیز بودن نتایح عمل، اهمیت دارد. در اینجا چند دستورالعمل مهم جهت آماده شدن پیش از جراحی آورده شده است:

6 ساعت قبل از انجام جراحی، چیزی نخورید و ننوشید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که کشیدن سیگار را در هفته‌های قبل و بعد از عمل ترک کنید؛ زیرا سیگار کشیدن می‌تواند بر فرآیند بیهوشی، تأثیر بگذارد.

48 ساعت قبل از عمل جراحی، از مصرف الکل خودداری کنید؛ زیرا می‌تواند در بیهوشی، اختلال ایجاد کند.

به مدت 2 هفته قبل از عمل جراحی، از مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون، خودداری کنید.

روند انجام عمل جراحی سانترال لب

عمل سانترال لب که در مطب آقای دکتر محسن زارعی عضو انجمن تحقیقات راینولوژی و جامعه جراحان ایران انجام می‌شود، به عنوان یک روش کم‌تهاجم، بسیار نتیجه‌بخش و موثر است. در بیشتر موارد، این عمل را به جای بیهوشی عمومی، می‌توانیم تحت بی‌حسی موضعی انجام داد؛ زیرا میزان درد برای انجام آن، خیلی شدید نیست.

یک تکه کوچک از پوست، از جایی بین بینی و دهان برداشته می‌شود؛ محل دقیق جراحی، به سن شما در حین انجام آن بستگی دارد. بخیه‌ها تا یک هفته بعد از جراجی، کشیده می‌شوند. در نهایت عمل سانترال لب، یک عمل جراحی سرپایی است. شما در همان روز، بستری و مرخص می‌شوید؛ این روند سریع، به شما این امکان را می‌دهد که در آسایش و در خانه خود، بتوانید بهبود پیدا کنید.

اقدامات بعد از عمل سانترال لب

بهبودی پس از عمل سانترال لب، بسته به نوع عمل انجام شده و عوامل فردی مانند سن، سلامت کلی و وسعت جراحی، می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، برخی دستورالعمل‌های کلی وجود دارد که می‌تواند به آماده‌سازی بیماران برای آنچه در طول فرآیند بهبودی باید انتظار داشته باشد، کمک کند.

بلافاصله پس از عمل، بیماران ممکن است کمی درد، تورم و کبودی در اطراف لب و ناحیه برش جراحی را تجربه کنند. این علائم، طبیعی هستند و معمولا در چند روز اول بعد از عمل، فروکش می‌کنند. برای کاهش ناراحتی در این دوران، پزشک جراح برای شما داروهای ضد درد تجویز می‌کند.

در چند روز اول بعد از عمل سانترال لب، محل برش با باند یا پانسمان پوشانده می‌شود که باید تمیز و خشک نگه داشته شود. جراح ممکن است استفاده از کمپرس یخ یا کمپرس سرد بر روی لب‌ها را به منظور کاهش تورم و بهبودی، به شما توصیه کند.

در هفته اول بعد از انجام جراحی، بیماران باید از هرگونه فعالیت شدید یا ورزش که می‌تواند جریان خون را در صورت افزایش دهد، اجتناب کنند؛ زیرا این امر می‌تواند باعث تورم و خونریزی در ناحیه جراحی شود. همچنین بیماران باید از خوردن یا نوشیدن غذاها و نوشیدنی‌های داغ، تند و یا اسیدی که می‌توانند محل برش را تحریک کنند، اجتناب کنند.

بعد از هفته اول جراحی، می‌توانیم بانداژ یا پانسمان را برداریم و محل برش را با آب و صابون ملایم تمیز کنیم. ممکن است به بیماران توصیه شود که بر روی محل برش جراحی، از پماد یا کرم استفاده کنند تا آن را مرطوب نگه دارند و فرآیند بهبودی را تسریع ببخشند.

برای دو تا سه هفته اول بعد از عمل سانترال لب، بیماران باید از هرگونه فعالیتی که می‌تواند بر محل برش فشار وارد کند، مانند سیگار کشیدن یا استفاده از نی، اجتناب کنند. همچنین مهم است که در این مدت، محل برش را در معرض تابش نور مستقیم خورشید یا دمای شدید، قرار ندهید.

اکثر بیماران می‌توانند ظرف یک تا دو هفته بعد از عمل سانترال لب، به سر کار یا سایر فعالیت‌های عادی خود برگردند؛ هرچند که بهبودی کامل، بسته به روند بهبودی در هر فرد، ممکن است از چند هفته تا چند ماه، به طول بینجامد.

جمع‌بندی

لیفت لب با جراحی، روشی مؤثر برای ایجاد ظاهر لب بالایی کامل و طبیعی برای افرادی است که لب بالایی بسیار نازک دارند یا در برخی موارد، تقریباً هیچ لب بالایی ندارند. سانترال لب، یک روش جراحی در کلینیک پزشک است که فضای بین بینی و بالای لب را کوتاه می‌کند که به «فیلتروم» معروف است.

عمل سانترال لب، یک جراحی زیبایی است که می‌تواند قسمت لب بالایی را بزرگتر و برجسته‌تر نشان دهد. بر خلاف عمل کاشت لب یا تزریق، سانترال لب یک راه‌حل دائمی است؛ لب‌هایی با حجم مناسب و حالت برجسته و برآمده که در حالت برجسته بر روی صورت قرار می‌گیرند و با یک لبخند ایده‌آل که به شما، اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد.

آقای دکتر محسن زارعی عضو انجمن تحقیقات راینولوژی و جامعه جراحان ایران در کلینیک تخصصی خود، علاوه بر سانترال لب، خدمات زیبایی دیگری هم به بیماران خود ارائه می‌نماید. از جمله تزریق فیلر، جراحی پلک، عمل زیبایی بینی و … . افرادی که تمایل دارند از این خدمات مناسب بهره‌مند شوند، تنها کافیست با کارشناسان پزشکی ما ارتباط برقرار نمایند.

سؤال‌های متداول

 1. عمل سانترال لب چیست و چگونه انجام می‌شود؟

جراحی سانترال، یک روش اصلاحی جزئی است که فاصله اضافی بین لب بالایی و بینی را از بین می‌برد؛ این عمل جراحی در حقیقت، برای برجسنه‌تر کردن لب بالایی شما انجام می‌شود. این عمل، به کاهش فاصله بین لب و بینی می‌پردازد و تأثیر فوری بر روی لبخند شما دارد.

 1. فرآیند و طول مدت انجام عمل سانترال لب، به چه صورت است؟

هنگام انجام جراحی لب، احتمالاً تحت بی‌حسی موضعی خواهید بود؛ زیرا این عمل می‌تواند تا 2 ساعت طول بکشد. بیهوشی به داخل دهان تزریق می‌شود تا اعصاب را مسدود کند و کل ناحیه تحت درمان را بی‌حس کند. از آنجایی که ناحیه تحت درمان بی‌حس می‌شود، دردی را احساس نمی‌کنید.

 1. آیا عمل سانترال لب، بینی شما را تغییر می‌دهد؟

پاسخ ساده، خیر است! جراحی سانترال، لب بالایی را بالاتر می‌برد تا شکاف بین بینی و لب بالایی را کاهش دهد و در عین حال، لب بالایی را پرتر نشان دهد.

 1. زمان نقاهت عمل سانترال لب، چقدر است؟

دوران نقاهت بعد از عمل سانترال لب، بسته به روش جراحی انجام شده، می‌تواند تا 4 هفته طول بکشد. از مصرف الکل، سیگار و هرگونه فعالیت شدید خودداری کنید؛ زیرا می‌توانند روند بهبودی را تغییر دهند.

 1. نتایج سانترال لب، چقدر ماندگاری دارد؟

نتایج عمل سانترال لب، ماندگاری طولانی دارد. این عمل اگر به درستی انجام شود، نتایج می‌تواند سال‌ها باقی بماند. نتایج طبیعی هستند و اگر به خوبی مراقبت و نگهداری شوند، نیاز به روش‌های تکمیلی کمی دارند.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته جراحی بینی بسته در معنای اصطلاحی آن، جراحی زیبایی بینی است که به منظور بهبود شکل، اندازه بینی و رفع نواقص انجام

ادامه مطلب »