بلفاروپلاستی(جراحی پلک)

بلفاروپلاستی(جراحی پلک)

فهرست مطالب

بلفاروپلاستی(جراحی پلک)

عمل زیبایی پلک و یا در اصطلاح پزشکی بلفاروپلاستی (blepharoplasty)، به عملی گفته می‌شود که با هدف از بین بردن مشکل افتادگی پلک بالا و پایین انجام می‌شود. همه ما می‌دانیم که در چهره اولین جایی که توجه بیننده را به خود جلب می‌کند، چشم است. حال اگر چشم‌ها درگیر مشکلاتی همچون افتادگی، پف، کبودی و … باشند، جذابیت چهره به میزان قابل توجهی از بین خواهد رفت.

به همین دلیل بسیاری از مردم دنیا برای آنکه جذابیت و زیبایی چهره خود را افزایش دهند، نیاز به انجام برخی جراحی‌های زیبایی دارند. آنها با عمل زیبایی پلک، می‌توانند نواحی اطراف چشم را زیبا ساخته و چهره‌ای جوان‌تر و شاداب‌تر به دست آورند. البته انجام این نوع عمل زیبایی، از حساسیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل بهتر است افرادی که تمایل به انجام آن دارند، حتما به پزشک متخصص و باتجربه مراجعه کنند.

عمل بلفاروپلاستی چیست؟

جراحی پلک به پروسه درمانی‌ای گفته می‌شود که در طی آن، پوست پلک بریده شده و چربی‌های اضافی از اطراف آن برداشته می‌شود. این روش درمانی نه تنها به زیباتر دیده شدن چشم‌ها کمک می‌کند، بلکه منجر به از بین رفتن چین و چروک اطراف چشم نیز می‌گردد. علاوه بر آن، انجام جراحی بر روی پلک کمک می‌کند تا موانع بینایی به دلیل افتادگی پلک بر روی چشم برطرف گردد. از این رو می‌توانیم انجام آن را هم از نظر درمانی و هم از نظر زیبایی، مطلوب و مناسب بدانیم.

در واقع انجام دادن جراحی بلفاروپلاستی، منجر می‌شود تا حجم چربی پشت پلک جمع شده و چین و چروک‌های اطراف چشم باز شوند. در نهایت چهره زیبایی و شادابی بیشتری به دست آورده و جوان‌تر دیده شود. این که شخصی به دنبال جراحی پلک با هدف زیبایی است یا درمانی، مسئله‌ای است که باید حتما توسط پزشک بررسی شود.

پزشک متخصص با انجام بررس‌های لازم بر روی پلک‌های بیمار، تشخیص می‌دهد که آیا لازم است فرد اقدام به انجام این روش جراحی نماید یا خیر. پس از آن توصیه‌های لازم را به ایشان بیان کرده و فرایند درمانی و جراحی را آغاز خواهد کرد.

انواع روش‌های جراحی زیبایی پلک

عمل بلفاروپلاستی در حالت کلی، با دو هدف انجام می‌شود. هدف اول ترمیم افتادگی پلک بالا و هدف دوم ترمیم مشکلات پلک پایین است. این دو روش درمان هم می‌توانند به صورت ترکیبی انجام شوند، هم به صورت مستقل. همچنین ممکن است برخی از افراد انجام این روش درمانی را با روش‌های دیگر همچون لیفت ابرو، لیفت صورت، جوانسازی صورت و … انجام دهند.

جراحی پلک بالا

مهمترین هدف از انجام این روش درمانی، از بین بردن افتادگی و اصلاح پوست پلک بالا است. در بیشتر مواقع لازم است با انجام جراحی بر روی پلک بالا، بخش زیادی از بافت چربی از زیر پوست حذف شود. اگر شدت افتادگی پلک به قدری زیاد باشد که مانع از دید بهتر فرد شده باشد، انجام این عمل ضروری خواهد شد. به این دلیل که فرد بعد از ترمیم افتادگی پلک، می‌تواند گستره بینایی خود را تقویت کرده و از مشکل اختلال در بینایی، رها شود.

جراحی پلک پایین

عمل بلفاروپلاستی پلک پایین، بیشتر با هدف از بین بردن کیسه‌های چربی در زیر چشم انجام می‌شود. کیسه‌هایی که باعث شده‌اند تا زیر چشم پف کرده و چهره زیبایی خود را از دست دهد. در صورتی که بعد از انجام این روش جراحی، پوست پلک پایین دچار افتادگی گردد، پزشک قادر خواهد بود پوست اضافی زیر پلک را، در حین جراحی برطرف سازد.

کاندیدای مناسب عمل بلفاروپلاستی 

اصولا افرادی که از نظر ظاهری در سلامت کامل به سر می‌برند، کاندید مناسبی برای جراحی پلک هستند. اما داشتن برخی شرایط کلی هم، در این زمینه ضرورت دارد. افراد بسیاری هستند که تمایل دارند به منظور جذابیت ظاهری بیشتر، اقدام به انجام جراحی پلک نمایند؛ اما از شرایط لازم برخوردار نیستند. در حالی که برخی دیگر به دلیل افتادگی پلک بالا، با مشکل اختلال در بینایی مواجه هستند؛ اما از انجام جراحی پلک می‌ترسند.

به طور کلی هر دوی این دسته از افراد می‌توانند اقدام به انجام عمل بلفاروپلاستی نمایند. اما اگر آنها دیگر شرایط لازم را هم برای انجام جراحی دارا باشند، می‌توانند انتظار کسب نتیجه بهتری را از عمل خود داشته باشند. از جمله مهمترین شرایطی که کاندیدای عمل زیبایی پلک باید داشته باشند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • داشتن سنی بالاتر از 35 سال
 • افتادگی و آویزان شدن پوست پلک یا پف زیر چشم
 • عدم ابتلای فرد به بیماری‌های زمینه‌ای خاص
 • داشتن آمادگی کافی برای انجام عمل جراحی پلک

بهترین سن برای انجام عمل زیبایی بر روی پلک بالا و پایین

معمولا پزشکان سن خاصی را برای انجام جراحی زیبایی در نظر ندارند. به این دلیل که مشکل افتادگی پلک، تنها مربوط به افزایش سن نیست. بلکه ممکن است برخی از افراد در سنین جوانی به دلیل ژنتیک خانوادگی، دچار افتادگی پلک شوند. از این رو هر فردی در هر زمانی که نیاز به انجام این عمل زیبایی داشته باشد، می‌تواند به پزشک متخصص مراجعه نماید.

البته لازم به ذکر است، که انجام عمل بلفاروپلاستی برای افرادی که در دهه 40 یا 50 سالگی خود قرار دارند، بیشتر توصیه می‌شود. به این دلیل که انجام این جراحی، به مدت 10 الی 12 سال ماندگار خواهد ماند. البته در برخی موارد نیز ممکن است دوباره پوست پلک جمع شود، که این مسئله امری کاملا طبیعی است. انجام این جراحی می‌تواند بسیاری از مشکلات را از روی چهره بزداید و برطرف نماید. تنها کافیست بیماران به پزشک متخصص برای انجام جراحی پلک مراجعه کنند، تا بهترین نتیجه را به دست آورند.

نحوه انجام عمل بلفاروپلاستی به چه صورت است؟

برای انجام عمل زیبایی پلک، نیازی نیست که بیمار بیهوش شود. اما در برخی موارد، ممکن است پزشک برای راحتی بیمار و خود در حین انجام عمل، اقدام به بیهوشی بیمار نماید. برای برطرف کردن مشکلات پلک، تنها استفاده از بی‌حسی توصیه می‌شود. بیمار می‌تواند در طول مدت 1 الی 2 ساعت جراحی پلک، با مصرف آرام‌بخش، آرام بگیرد تا پزشک به راحتی جراحی را انجام دهد.

نحوه انجام عمل بلفاروپلاستی پلک پایین، به این صورت است، که پزشک در زیر مژه‌های بیمار برش‌های کوچکی ایجاد کرده و اقدام به خارج کردن چربی از زیر پلک می‌نماید. هدف اصلی انجام این روش جراحی، از بین بردن یا تغییر دادن محل چربی‌های اضافه‌ای است که در زیر چشم بیمار تجمع یافته‌اند. پس از انجام آن نیز، می‌توان شاهد چهره جوان‌تر و شاداب‌تری بود.

نحوه انجام عمل پلک بالا، به روش دیگری است. به این صورت که باید در این روش جراحی، اقدام به برداشتن محافظه کارانه پوست و چربی از روی پلک فوقانی نمود. از این رو لازم است بر روی پلک فوقانی، برش‌های کوچکی زده شود؛ تا پزشک بتواند به درستی فرایند جراحی را انجام دهد. در هر دو روش جراحی هم، لازم است در اطراف چشم بیمار، زخم ایجاد شود. اما از آنجایی که این زخم‌ها و برش‌ها کوچک هستند، دیده نشده و سریع‌ هم بهبود می‌یابند.

عوارض ناشی از جراحی نمودن پلک

به طور کلی هر روش جراحی زیبایی، با برخی عوارض و خطرات همراه است. نمی‌توانیم بگوییم ریسک انجام این نوع جراحی‌ها پایین بوده و هیچ خطر و عوارضی بیمار را تهدید نمی‌کند. اما در صورتی که فرد به پزشک متخصص مراجعه نماید، می‌تواند عوارض جراحی پلک را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در واقع چشم‌ها اولین عضو در چهره هستند که بسیار در معرض آسیب قرار دارند.

به همین دلیل اگر انجام بلفاروپلاستی با دقت صورت نگیرد، فرد با عوارض بسیاری مواجه خواهد شد. برخی از این عوارض خفیف و موقتی هستند، در حالی که برخی دیگر شدید و نادر هستند. از جمله عوارض موقتی و خفیف این نوع جراحی، موارد زیر هستند؛

 • خشکی چشم
 • خارش نواحی اطراف چشم
 • آسیب دیدگی عضله پلک
 • تورم و التهاب پلک‌ها و اطراف چشم
 • برجای ماندن جای زخم و بخیه

اگر پزشک متخصص با نهایت دقت و تجربه اقدام به انجام عمل جراحی زیبایی پلک نماید، این عوارض کمتر بروز نموده و سریع‌تر هم برطرف خواهند شد. اما برخی از عوارض نیز وجود دارند، که آسیب جدی به شمار می‌روند و به ندرت ممکن است رخ دهند. از جمله؛

 • عدم تقارن پلک‌ها بعد از انجام جراحی
 • خونریزی شدید و کاهش بینایی
 • تاری دیدی یا دوبینی طولانی مدت
 • عفونت
 • مسدود شدن دامنه دید
 • عدم توانایی بستن چشم‌ها و پلک زدن

دوران نقاهت بعد از جراحی بلفاروپلاستی

معمولا بیمارانی که زیر نظر پزشک متخصص اقدام به انجام عمل پلک نموده‌اند، دوران نقاهت کوتاه‌تری را سپری می‌کنند. اما در کل شرایط بیمار، نحوه انجام جراحی، نتایج حاصل از انجام جراحی و … همگی در تعیین مدت زمان لازم برای بهبود بعد از عمل، موثر خواهند بود. لازم است بیمار در طول دوران نقاهت خود، بسیار به رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی توجه داشته باشد.

بیشتر بیماران در چند روز ابتدایی بعد از جراحی پلک، با پلک‌ها و بافت اطراف چشم متورم مواجه می‌شوند. به گونه‌ای که دید کمی مختل شده و از چشم‌ها خود به خود اشک جاری می‌شود. این مسئله بسته به ژنتیک افراد، مدت زمان متغیری خواهد داشت تا برطرف گردد. پس نیازی به نگرانی نبوده و با خونسردی و استفاده از کمپرس یخ، می‌توانند این دوران را پشت سر بگذارند.

اگر بیمار بعد از عمل بلفاروپلاستی تمامی مراقبت‌های توصیه شده توسط پزشک را رعایت کند، می‌تواند پس از تقریبا 15 روز، شاهد بهبود محل جراحی باشد. پس از این مدت نیز، بیمار برای چکاپ و کشیدن بخیه، باید به پزشک خود مراجعه نماید. پس به طور کلی می‌توانیم بیان کنیم که دوران نقاهت بعد از جراحی پلک، سخت و دشوار نیست. بلکه به راحتی سپری می‌شود و پس از چند ماه نیز، می‌توان شاهد نتیجه عالی بعد از عمل بود.

بلفاروپلاستی(جراحی پلک)

مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی پلک

بیماران برای آنکه بهترین نتیجه را بعد از جراحی زیبایی بر روی پلک به دست آورند، نیاز دارند که برخی مراقبت‌های خاص را قبل و بعد از عمل رعایت کنند. از جمله مراقبت‌های مهم قبل از عمل بلفاروپلاستی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • توقف مصرف سیگار و دخانیات و نوشیدن الکل به مدت 3 هفته قبل از جراحی
 • انجام برخی آزمایشات مانند بینایی سنجی و اشک چشم (برای افرادی که جراحی درمانی انجام می‌دهند)، قبل از جراحی لیفت پلک
 • عدم استفاده از برخی داروهای رقیق کننده خون همچون ایبوپروفن، وارفارین، ادویل، آسپرین و …
 • گزارش استفاده از داروهای خاص به پزشک، قبل از انجام عمل

پس از انجام جراحی پلک نیز، لازم است بیمار برخی مراقبت‌های خاص را در نظر گیرد. رعایت این مراقبت‌ها به بیمار کمک می‌کند تا بتواند بهترین نتیجه را از جراحی لیفت پلک به دست آورد. از جمله؛

 • استفاده از کمپرس آب یخ، برای کاهش کبودی و تورم و سرعت بخشیدن به بهبود محل جراحی
 • استفاده از عینک آفتابی در زمان خروج از منزل
 • عدم انجام فعالیت‌های سنگین روزانه به مدت 1 الی 2 روز بعد از جراحی بلفاروپلاستی
 • عدم استفاده از لنزهای تماسی بعد از جراحی پلک (بهتر است در این مدت زمان، فرد از عینک استفاده کند)

میزان هزینه انجام عمل بر روی پلک چقدر است؟

به طور کلی چند عامل خاص وجود دارد، که تعیین کننده هزینه عمل بلفاروپلاستی است. اولین عامل، نوع جراحی‌ای است که باید پزشک بر روی پلک انجام دهد. این که جراحی بر روی پلک بالا انجام می‌شود یا پلک پایین، عامل دیگری در تعیین هزینه انجام این عمل زیبایی است. از سوی دیگر میزان هزینه دستمزد پزشک و مرکز درمانی، تعیین کننده هزینه انجام جراحی پلک خواهد بود.

بیمارانی که تمایل دارند اقدام به انجام جراحی بلفاروپلاستی بر روی پلک‌های خود نمایند، باید حتما در جلسه مشاوره‌ای که با پزشک دارند، در مورد میزان هزینه آن سوالات لازم را مطرح نمایند. سپس با علم به این که میزان هزینه انجام این عمل چقدر است، تصمیم به انجام عمل بگیرند.

جمع بندی

بدون تردید انجام هر نوع عمل زیبایی همچون رینوپلاستی، اتوپلاستی، بلفاروپلاستی و … نیاز به دقت و مهارت بالایی خواهد داشت. از این رو افراد متقاضی انجام این نوع جراحی‌های زیبایی، باید به دنبال پزشک متخصص و باتجربه‌ای باشند که بتواند بهترین خدمات را به آنها ارائه کند. آقای دکتر محسن زارعی عضو انجمن تحقیقات راینولوژی و جامعه جراحان ایران، بهترین خدمات درمانی را در زمینه برطرف سازی مشکلات صورت، به بیماران ارائه می‌دهد.

ایشان با مهارت و تخصص بالایی که در زمینه برطرف کردن مشکل افتادگی پلک دارند، بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. می‌توانید با ایشان ارتباط برقرار کرده و پیش از انجام جراحی پلک، هر نوع سوالی که دارید از ایشان بپرسید. همچنین اگر نزد دکتر زارعی اقدام به انجام جراحی نمودید، می‌توانید انتظار کسب نتیجه‌ای مطلوب را داشته باشید.

سوالات متداول

 1. مدت زمان انجام عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

از آنجایی که انجام این عمل زیبایی به صورت سرپایی است، تنها 1 الی 2 ساعت زمان برای آن کفایت می‌کند. پس از آن بیمار می‌تواند به خانه بازگشته و فعالیت‌های ساده روزانه خود را انجام دهد.

 1. آیا نتایج جراحی زیبایی پلک، دائمی خواهد بود؟

نمی‌توانیم بگوییم انجام این جراحی نتایج دائمی به همراه دارد؛ اما افرادی که اقدام به انجام این نوع جراحی می‌نمایند، بین 10 تا 12 سال ممکن است دیگر نیازی به انجام جراحی پلک نداشته باشند. البته در برخی موارد نیز این امکان وجود دارد که افتادگی پلک بیمار بازگشته و مجددا نیاز به انجام جراحی داشته باشد.

 1. آیا جراحی پلک ترمیمی هم می‌توان انجام داد؟

بله. در صورتی که بیمار بعد از انجام عمل اولیه بلفاروپلاستی، به نتیجه مطلوب دست نیابد، می‌تواند اقدام به انجام یک عمل ثانویه یا ترمیمی نماید. این نوع جراحی نسبت به جراحی اولیه‌ پیچیده‌تر خواهد بود و پزشک بسته به میزان پیچیدگی، آن را با روش‌های مختلفی انجام خواهد داد. از شایع‌ترین دلایل انجام جراحی پلک ترمیمی باید به گرد شدن گوشه‌های چشم، جمع شدن پلک تحتانی، حفره بالای پلک پایین، ایجاد زخم و … اشاره کنیم.

 1. آیا همه افراد می‌توانند اقدام به انجام جراحی پلک نمایند؟

اصولا بله. مگر آنکه از سلامتی خوبی برخوردار نباشد، یا به بیماری‌هایی همچون تیروئید، خشکی چشم، فشار خون بالا و … مبتلا باشند.

 1. آیا می‌توان انجام عمل بلفاروپلاستی را با روش‌های دیگر ترکیب کرد؟

بله. بسیاری از مردم کشور همزمان با انجام جراحی پلک، اقدام به تزریق بوتاکس، تزریق فیلر و دیگر روش‌های غیرتهاجمی برای جوانسازی صورت نیز، می‌نمایند. این روش‌های ترکیبی آسان بوده و هزینه کمتری را نیز برای بیمار در بر خواهد داشت.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته جراحی بینی بسته در معنای اصطلاحی آن، جراحی زیبایی بینی است که به منظور بهبود شکل، اندازه بینی و رفع نواقص انجام

ادامه مطلب »